آموزش و نگهداری

6 راه حل برای رفع مشکل روشن نشدن کولر گازی

دو شخص به دلیل روشن نشدن کولر گازی از گرما خود را باد می زنند

استفاده از کولر گازی در فصل تابستان بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، اما در این مواقع روشن نشدن آن می تواند بسیار نا امید کننده باشد. نزدیک شدن به فصل تابستان می تواند به معنای راه اندازی و سرویس کولر گازی برای بسیاری از افراد باشد. در این مقاله به توضیح دلایل روشن نشدن کولر گازی خواهیم پرداخت و نیز راه حل هایی برای رفع آن به شما ارائه خواهیم داد. همچنین توجه باشید در هر صورت اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد رفع مشکل روشن نشدن کولر گازی خود دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا متخصصان تعمیر کولر گازی ما، شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

روش های رفع روشن نشدن کولر گازی

روشن نشدن کولر گازی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، حالا که فصل تابستان نزدیک است و شما هم با مشکل روشن نشدن کولر گازی خود روبرو هستید، زمان آن رسیده است که مراحل عیب یابی زیر را انجام دهید تا دوباره بتوانید کولر گازی خود را روشن کنید و از گرمای تابستان در امان بمانید.

1. حالت کولر گازی را تنظیم کنید

مطمئن شوید که حالت کولر گازی روی “cool” تنظیم شده باشد و دمای تنظیم شده روی ترموستات دستگاه کم تر از دمای فعلی اتاق باشد. اگر حالت فن روی “auto” تنظیم شده باشد به این معنی است که فن فقط زمانی کار می کند که کولر گازی در حال خنک کردن هوا باشد. همچنین اگر حالت فن روی “on” تنظیم شده باشد، فن دستگاه بصورت مداوم کار خواهد کرد، حتی اگر کولر گازی در حال خنک کردن هوای اتاق نباشد. توجه داشته باشید که اگر صفحه نمایش ریموت کنترل کولر گازی چیزی نشان نمی دهد، احتمالا به باتری های جدید نیاز دارد و اگر صفحه نمایش ترموستات دیجیتال کولر گازی خاموش است، ممکن است فیوزهای منزل پریده باشند.

کولر گازی در حالت خنک کنندگی یا "cool" قرار دارد

در صورت روشن نشدن کولر گازی در تابستان حالت آن را روی “cool” تنظیم نمایید.

2. فیوزهای منزل را بررسی نمایید

سیستم های تهویه مطبوع انرژی زیادی را از طریق مدارهای الکتریکی مصرف می کنند. گر یک اتصال کوتاه در یکی از مدارهای کولر گازی اتفاق بیفتد، می تواند باعث شود که فیوز ها بپرند و برق قطع شود. در نتیجه وقتی این اتفاق می افتد، کولر گازی نمی تواند روشن شود. در صورت پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی، کلید آن ها در جعبه فیوز از حالت “on” به “off” تغییر پیدا می کند. در این صورت با برگرداندن آن ها به حالت “on” برق منزل را مجددا وصل و کولر گازی را روشن نمایید.

شخصی در حال روشن کردن فیوزهای برق

پریدن فیوزهای منزل می تواند علت روشن نشدن کولر گازی باشد، بنابراین فیوزها را مجددا راه اندازی کنید.

3. روشن بودن هر دو سوئیچ پاور در تهویه مطبوع های مرکزی

در مدل های مرکزی دستگاه های تهویه مطبوع، دو کلید برق وجود دارد که یکی از آن ها سوئیچ یونیت داخلی و دیگری سوئیچ یونیت خارجی می باشد. در این حالت هر دو سوئیچ باید در موقعیت “on” باشند تا کولر گازی بتواند شروع به کار کند. به طور معمول، سوئیچ واحد داخلی تهویه مطبوع در نزدیکی گرم کن یا قسمت هواگیر سیستم و سوئیچ یونیت خارجی آن، معمولا در یک جعبه فلزی که در کنار یونیت خارجی تعبیه شده است، وجود دارد.

4. رفع کثیفی فیلتر هوای کولر گازی

فیلتر هوای کولر گازی اگر کثیف باشد می تواند جریان هوا را محدود کند و دستگاه را تحت فشار قرار دهد که این اتفاق باعث گرم شدن بیش از حد و خاموش شدن کولر گازی نیز می شود. اکثر افراد باید حداقل هر سه ماه یکبار در فصل سرما فیلتر هوای کولر گازی خود را تعویض کنند و یا شستشو دهند. اگر نمی دانید آخرین بار چه زمانی فیلتر هوای کولر گازی خود را تعویض کرده اید یا کثیفی این فیلترهای هوا به طور مشهودی قابل مشاهده هستند، فورا برای تعویض آن ها اقدام نمایید. در این مواقع همیشه چندین فیلتر هوا در دسترس داشته باشید تا بتوانید در صورت نیاز از آن ها استفاده کنید.

شخصی در حال تعویض فیلترهای هوای کولر گازی است

برای جلوگیری از انسداد مسیر گردش هوا در کولر گازی، فیلترهای آن را زود به زود تعویض کنید.

5. بررسی ازدحام گیاهان یا زباله ها را در اطراف واحد بیرونی کولر گازی

ریختن برگ ها، رشد گیاهان، خاک و گرد و غبار در اطراف کولر گازی می تواند جریان هوا را از طریق مسدود سازی واحد بیرونی آن محدود کند و باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه و خاموش شدن آن شود. در این صورت می بایست هر گونه زباله ای که جریان هوا را مسدود می کند را برطرف کنید و مطمئن شوید که در طرفین کولر گازی حداقل نیم متر و در بالا و پایین آن حداقل یک متر فضای خالی وجود داشته باشد. واحدهای بیرونی کولر گازی معمولا بیشترین گرما را از بالا آزاد می کنند، بنابراین دستگاه برای تنفس، به فضای خالی بیشتری در بالای خود نیاز دارد.

گیاهان مسیر گردش هوا در یونیت بیرونی کولر گازی را محدود کرده اند

رشد گیاهان در اطراف واحد بیرونی کولر گازی می تواند باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه و خاموش شدن آن شود.

6. کولر گازی را ریست کنید

ممکن است کولر گازی پس از قطع فیوزهای منزل، شروع به عملکرد غیر عادی کند و یا اصلا روشن نشود. خبر خوب این است که گاهی اوقات تنها چیزی که دستگاه کولر گازی به آن نیاز دارد، ریست کردن است. توجه داشته باشید برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر، به دفترچه راهنمای شرکت تولید کننده کولر گازی خود مراجعه کنید تا از دستور العمل های آن در مورد نحوه تنظیم مجدد و ریست صحیح کولر گازی اطلاع پیدا کنید.

بررسی علت روشن نشدن کولر گازی توسط تعمیرکار متخصص

اگر همه موارد گفته شده در این مقاله در مورد روشن نشدن کولر گازی را امتحان کرده اید ولی همچنان کولر گازی شما روشن نمی شود، وقت آن است که با یک متخصص جهت تعمیر کولر گازی خود تماس بگیرید. در داره چاره تکنسین های آموزش دیده ما می توانند به سرعت مشکل کولر گازی شما را تشخیص دهند و آن را دوباره راه اندازی کنند تا بتوانید در فصل تابستان پیش رو خنک بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.