آموزش و نگهداری

علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه

مردی که از آف شدن کولر گازی اش کلافه شده

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا کولر گازی زود اتومات می کند؟ به این معنی که علت خاموش شدن کولر دو تکه چه می تواند باشد؟ باید بگوییم که خودبخود روشن و خاموش شدن کولر گازی می تواند دلایل مختلفی از جمله محل قرارگیری نامناسب ترموستات یا خرابی آن، کثیفی کویل های کندانسور یا فیلتر هوا، خرابی کمپرسور یا خازن، نشت مبرد، ابعاد بزرگ دستگاه نسبت به فضا، انسداد جریان هوا یا مسائل الکتریکی داشته باشد. در روزهای گرم تابستان، وجود یک دستگاه تهویه مطبوع واقعاً به خنک نگه داشتن افراد حین انجام فعالیت های روزمره کمک می کند. همچنین باعث راحتی خواب شبانه می شود. کولر گازی به عنوان یک اختراع مدرن، زندگی را راحت تر کرده است، به همین دلیل نیاز است که برای نگهداری صحیح از آن بهتر عمل کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی

وقتی افراد در شرایطی قرار می گیرند که کولر گازی آن ها دچار مشکل می شود، بسیار کلافه می شوند. به وضعیتی که در آن دستگاه تهویه مطبوع بطور مکرر روشن و خاموش می شود، اصطلاحا می گوییم کوار گازی اتصالی کرده است.

چه واحد داخلی کولر گازی و چه واحد خارجی آن مدام در حال روشن و خاموش شدن باشد، عوامل مختلفی می تواند باعث به وجود آمدن این مشکل در سیستم خنک کننده شده باشد. در این مقاله 10 مورد از متداول ترین دلایل روشن و خاموش شدن کولر گازی و نحوه رفع آن ها را برای شما آورده ایم.

1. محل قرارگیری ترموستات دستگاه تهویه هوا

ترموستات کولر گازی دمای اتاق را اندازه گیری می کند. اما نصب آن در مکان های مختلف خانه می تواند مقدار دمای متفاوتی را نشان دهد. زیرا یک نقطه از خانه ممکن است گرم تر یا خنک تر از نقاط دیگر خانه باشد. در حقیقت ممکن است، علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه این باشد که عدم تعادل دما در ترموستات را جبران کند. پس به احتمال زیاد، مشکل این نیست که دستگاه خنک کننده توانایی روشن ماندن را ندارد، بلکه دلیل آن این است که کولر گازی سعی می کند دمای ترموستات را کنترل کند.

کولر گازی مقدار دمایی که ترموستات اندازه گیری کرده روی مانیتور نشان می دهد

ترموستات کولر گازی دمای اتاق را اندازه گیری می کند و روی مانیتور دستگاه به نمایش می گذارد.

2. مبرد کولر گازی مشکل نشتی دارد

مبرد مایع خنک کننده ای در کولر گازی است که گرمای هوا را جذب می کند و هوای خنک را برای اتاق فراهم می کند. ممکن است علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه، نشت مایع مبرد باشد، زیرا سطح پایین این مایع باعث می شود کمپرسور نتواند بخوبی کار کند. در این حالت هنگامی که دستگاه خاموش است، فشار مبرد دوباره افزایش می یابد و در نتیجه کمپرسور کولر گازی روشن شده و این چرخه مدام تکرار می شود.

برخلاف تصور رایج، مبرد کولر گازی تبخیر و مصرف نمی گردد، اما در صورت وجود شکاف یا سوراخ ممکن است نشت کند. بنابراین اگر مرتبا سطح مبرد کولر گازی پایین می آید، از یک سرویس کار حرفه ای بخواهید که قبل از شارژ مبرد، دستگاه را از جهت وجود ترک یا سوراخ بررسی کند.

مردی در حال تعمیر قسمتی از کولر گازی که مبرد از آن نشت می کند

علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی می تواند نشت مبرد باشد.

3. اندازه خیلی بزرگ سیستم خنک کننده

اگر کولر گازیتان را به تازگی نصب کرده اید ولی باز هم خودبخود خاموش و روشن می شود، احتمالا مشکل از دستگاه نیست. بلکه ممکن است مشکل، اندازه بزرگ سیستم خنک کننده نسبت به فضای اتاق باشد. در این صورت قدرت بالای کولر گازی می تواند فضای اتاق را خیلی سریع خنک کند. اگر اندازه سیستم خنک کننده شما بزرگ باشد و متناسب با فضای اتاقی که در آن قرار گرفته نباشد، باعث خاموش و روشن شدن مداوم تهویه مطبوع می شود. زیرا در این حالت کولر گازی، می تواند به سرعت هوای اتاق را خنک کند و پس از رسیدن به دمای مورد نظر خاموش شود.

در نتیجه اگر علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی شما ظرفیت زیاد دستگاه نسبت به اندازه اتاق باشد، می بایست کولر گازی را به یک اتاق بزرگ تر منتقل کنید یا آن را با یک کولر گازی کوچک تر جایگزین نمایید. برای ارزیابی اندازه مناسب کولر گازی که متناسب با فضای شما باشد، می توانید با شرکت های فروش و خدماتی مربوطه تماس بگیرید.

4. وجود مشکل در جریان هوای کولر گازی

وقتی در مسیر جریان هوای کولر گازی محدودیتی به وجود آید، تهویه مطبوع، نمی تواند هوای گرم و سرد را جهت خنک سازی فضا، به اندازه کافی به گردش دربیاورد. در این حالت اجزای کولر گازی دچار مشکل می شوند و نمی توانند آنطور که انتظار می رود عمل کنند و دستگاه اصطلاحا اتصالی می کند. در نتیجه وجود مشکل در جریان هوا می تواند علت خاموش شدن کولر گازی باشد.

گرفتگی جریان هوا ممکن است به دلیل انسداد لوله های تخلیه، کویل های یخ زده کمپرسور، فیلترهای کثیف هوا و موارد دیگر باشد. با یک شرکت تعمیرات کولر گازی صحبت کنید تا منبع مشکل و راه حل رفع آن را پیدا کند. همچنین راه هایی برای جلوگیری از یخ زدگی کولر گازی وجود دارد که در صورت انجام آن ها می توان از این اتفاق پیشگیری کرد.

5. خرابی ترموستات دستگاه تهویه هوا

از آنجایی که خرابی ترموستات، می تواند علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه باشد، باید سالم بودن این قطعه را بررسی کنید. زیرا ترموستات جزء اصلی دستگاه تهویه هوا می باشد که دما و فن را کنترل می کند. اگر ترموستات معیوب باشد، دمای نادرستی را نشان می دهد که این می تواند سیستم خنک کننده را خراب کند. علاوه بر این باید باتری ترموستات یا ریموت کنترل آن را بررسی کنید که تمام نشده باشد. چرا که راه حل بعضی مشکلات پیش آمده، ممکن است چیزی به سادگی یک تعویض باتری باشد.

باتری ها و ریموت کنترل کولر گازی

گاهی راه حل مشکل کولر گازی به سادگی تعویض باتری های کنترل آن است.

6. کثیفی کویل های کندانسور کولر گازی

کثیفی یا زنگ زدگی کویل های کندانسور می تواند جریان هوا را محدود کند و باعث ایجاد مشکلاتی در خنک شدن هوا شود. علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی ممکن است به دلیل یخ زدگی کویل های کندانسور باشد. هنگامی که اطراف کویل ها یخ می بندد، کولر گازی خاموش می شود و وقتی این یخ ذوب شود، دستگاه دوباره روشن می شود. برای تمیز کردن کویل های کندانسور، باید بصورت حرفه ای آن ها را نظافت کنید تا کویل ها به حالت اولیه خود بازگردنند.

7. وجود مشکلات الکتریکی در سیستم خنک کننده

در کولرهای گازی که تمیز و عاری از هر گونه آلودگی هستند، ممکن است علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه مربوط به سیم کشی دستگاه باشد که باعث ایجاد “چرخه کوتاه” در کولر گازی شده است. ممکن است بردهای مدار داخلی خراب شده باشند، یا در سیم کشی و ترموستات دستگاه اشکالاتی پیش آمده باشد.

8. خازن کولر گازی مشکل پیدا کرده است

در نتیجه ی وجود مشکلات الکتریکی در کولر گازی، ممکن است خازن دستگاه بیش از حد بارگذاری شده باشد. در این حالت خازن معیوب نمی تواند برق اولیه مورد نیاز کولر گازی را برای عملکرد صحیح تامین کند. بنابراین علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی می تواند خرابی خازن باشد. در نتیجه اگر کولر گازی شما بلافاصله بعد از چند ثانیه مکررا روشن و خاموش می شود، ممکن است دستگاه نیاز به تعویض خازن داشته باشد.

شخصی در حال تعویض خازن قدیمی با خازن جدید کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه می تواند خرابی خازن باشد.

9. کثیف بودن فیلترهای هوای کولر گازی

فیلترهای کثیف هوای کولر گازی، جریان هوا را محدود می کنند و باعث می شوند هوای خنک درون دستگاه تبدیل به یخ شود. فیلتر هوای کثیف مشابه کویل های کثیف کندانسور، باعث یخ زدگی سیستم خنک کننده شده و در واقع علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه هستند. در این حالت بعد از خاموش شدن دستگاه، یخ آن دوباره آب می شود و کولر گازی مجددا روشن می شود و در صورت عدم رفع این مشکل این چرخه بار ها تکرار می شود. در نتیجه فیلتر ها را حداقل دو بار در هفته با کمی آب و صابون تمیز کنید تا مشکلی برای کولر گازی پیش نیاید.

10. از کار افتادن کمپرسور کولر گازی

خرابی کمپرسور گاهی اوقات می تواند ناشی از نشت مبرد باشد. در این حالت کمپرسور کولر گازی بیش از حد گرم می شود که این باعث خرابی آن و در نتیجه باعث خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه می شود. بنابراین از کار افتادن کمپرسور می تواند علت خاموش شدن زیاد کولر گازی باشد. کمپرسورهای کولر گازی ممکن است در اثر فرسودگی و ساییدگی، خراب شوند، در این صورت می بایست برای تعویض کمپرسور یا تعمیر کولر گازی با ما تماس بگیرید.

اقدامات لازم در صورت عدم رفع مشکل خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی

اگر سعی خود را برای حل مشکل خاموش و روشن شدن اتوماتیک کولر گازی کرده اید ولی موفق نشده اید، وقت آن است که با متخصصان در این زمینه تماس بگیرید. علاوه بر این نظافت تخصصی و حرفه ای کولر گازی نه تنها در نگهداری دستگاه تهویه مطبوع ضروری است، بلکه می تواند شما را از آسیب های بیشتر که ممکن است پرهزینه باشد، نجات دهد. برای مشکلات جدی تر، یک متخصص می تواند مشکل را به درستی تشخیص داده و تعمیر کند و همچنین باعث افزایش طول عمر کولر گازی شما شود.

مراجعه به تعمیرکار در صورت عدم رفع مشکل خاموش و روشن شدن خودبخودی کولر گازی

داره چاره متشکل از متخصصان با تجربه است که از نصب و تمیز کردن تا تعمیر کولر گازی، همراه شما خواهند بود. ما به عنوان یک شرکت خدمات تهویه مطبوع مورد اعتماد، خدمات مربوط به انواع سیستم های خنک کننده کولر گازی در برندهای مختلف را ارائه می دهیم. علاوه بر این داره چاره خدمات تعمیرات دیگر لوازم خانگی را نیز ارائه می دهد.

یک نظر برای: علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه

 1. امین مقصودلو گفت:

  خیلی خیلی خیلی ممنونم بابت این همه اطلاعات

  1. محمد منصوری گفت:

   درود امین عزیز. خوشحالیم که رضایت شما جلب شده.

 2. میلاد گفت:

  با سلام . من یه کولر ۳۰۰۰۰ هایسنس دارم . همه چیز اوکیه . اما اف میشه به مدت ۱ ساعت بعدش ۵ دقیقه میاد توی سرویس . دوباره اف میشه به مدت ۱ ساعت و ۵ دقیقه توی سرویس . ممنون میشم علت رو بگید

  1. آرش ابراهیمی گفت:

   سلام میلاد عزیز. تنظیمات دستگاه را بررسی بفرمایید. برای راهنمایی بهتر و برخورداری از مشاوره رایگان با شماره 02191008899 تماس بگیرید.

 3. قدرت اله جلودار بهبهانی گفت:

  نن نظرات شما را مطالعه کردم برایم خیلی مفید بود از راهنمائیهای شما کارشناسان محترم سپاسگزارم.

  1. آرش ابراهیمی گفت:

   درود بهبهانی عزیز. خوشحالیم که رضایت داشتید.

 4. خوبان گفت:

  سلام
  کولر گازی ۲۴ هزار زانتی دوماه نصب کردم کمپرسور داخل تراس باحالت زمینی نصب شده
  تایم های گرم روز از ساعت ۱۲ تا ۴ و ۵ بعداز ظهر توحالت سرمایش کندانسور خاموش وروشن میشه
  حدود ۵ دقیقه روشنه بعدش کندانسور از کار میوفته فقط باد باحالت فن میزنه. علتش چیه ؟
  شبها که هوا خنکتر مشکلی نداره

  1. آرش ابراهیمی گفت:

   سلام خوبان گرامی. علت خاموش و روشن شدن کولر گازی زانتی کاهش سطح گاز دستگاه است و می بایستی گاز کولر گازی شارژ شود.

 5. امیر گفت:

  با سلام، از صبح ارور رو صفحه نمایشگر کنترل شروع شد اولش فکر کردم با تعویض باتری قابل حله، ولی تاثیری نداشت و مجددا میزان درجه دما روی صفحه نمایش ظاهر نمیشد و ارور میداد تا اینکه الان دیگه وقتی کولرو میخوام روشن کنم در کسری از ثانیه خاموش میشه، ممنون میشم بهم بگید مشکل از کولر یا کنترل؟

  1. آرش ابراهیمی گفت:

   درود امیر عزیز ارتباط بین پنل و یونیت خارجی چک شود. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر لطفا با شماره 91008899 تماس بگیرید.

 6. گودرز پناهی گفت:

  سلام کولر گازی دو تیکه سامسونیگ ۳۰ هزار حدود یک ماه پیش سرویس شده،الان خود به خود خاموش و بعد از یک دقیقه روشن و مجددا بعد از حدود یک یا دو دقیقه خاموش میشود،لطفا علت؟

  1. آرش ابراهیمی گفت:

   سلام آقای پناهی گرامی. به احتمال زیاد برد دستگاه ایراد داشته باشید. برای بررسی بیشتر لطفا با شماره 02191008899 تماس بگیرید.

  2. سجاد گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت ادمین داره چاره
   دوست عزیز علت اینکه گیج فشار و آمپر بحالت آلاکلنگ و به میزان ثابت بالا پایین میشه چیه
   فشار 55psi \ آمپر 10/5
   فشار 35psi \ آمپر 8/5

   1. آرش ابراهیمی گفت:

    سلام سجاد عزیز علت ثابت ماندن گیج فشار آمپر در کولر گازی به دلیل خراب شدن کمپرسور است، مگر اینکه خودتان فشار را کم کرده باشید

 7. هادی پوربابایی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یک اسپلیت سامسونگ اینورتر ۲۴۰۰۰ دارم، مدتیه خودبخود باد کولر قطع میشه، دو چراغ چشمک زن دائم میزه، دریچه هوا هم باز میمونه، ولی بادی نمیده تا حدود ۱ ساعت خودبخود کامل خاموش میشه،
  اگه با ریموت خاموش کنم باز دوباره روشن میشه و بدون باد.
  گاهی برق کلید مینیاتوری ورودی واحد رو قطع میکنم و نیم ساعت صبر کنم و بعد روشن کنم گاهی چند روز درست میشه ولی باز خودبخود دو تا صدای آلارم میده و باد قطع میشه.
  گاهی در روز چند بار اینطوری میشه گاهی در هفته دو سه بار،
  چند نفر از نمایندگی و آچاره و … آمدن ولی مشکل رفع نشده،
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. آرش ابراهیمی گفت:

   سلام هادی عزیز. علت قطع شدن باد کولر گازی و روشن شدن چراغ های چشمک زن خراب شدن کنترلر یا برد کولر گازی می باشد. در صورت تمایل برای اطلاعات بیشتر و یا هماهنگی اعزام تعمیرکار با شماره 02191008899 تماس بگیرید.

 8. محمد گفت:

  با سلام ،دو سه روزی هست که کولر خونه ی ما بعد از خاموش کردن یه صدایی از آن شبیه خارج شدن گاز می آید و بعد آن کولر خودبخود روشن شده و چندلحظه ای کوتاه کار میکند و خاموش می شود دمای کولر هم همیشه رو ۲۵ درجه ست آیا این امر میتواند علتی باشد یا اینکه خرابی و نقص و نشتی ای وجود دارد ؟

  1. آرش ابراهیمی گفت:

   سلام محمد عزیز. علت خاموش و روشن شدن خود به خودی کولر گازی می تواند به دلایلی مانند خراب شدن قطعه فن بلوور و یا کثیف شدن فیلترها و اواپراتور باشد.

 9. آرش ناصری گفت:

  سلام
  کولر گازی بنده در حالت خاموش فقط کمپرسور مکرراً مدتی روشن شده و خاموش میشد که بعد چند ساعت چراغهای پنل داخل به حالت چشمک زدن افتاد ودیگه کلا روشن نمیشه آیا ایراد برد هستش در ضمن موقع نصب فیوز شیشه ای برد هم تعویض شده است

  1. آرش ابراهیمی گفت:

   سلام آرش عزیز. خاموش نشدن کمپرسور کولر گازی می تواند به دلیل خراب بودن کنکتاکتور کولر گازی باشد. در صورت نیاز به اعزام تعمیرکار لطفا با شماره 91008899 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *