آموزش و نگهداری

8 دلیل بوی بد کولر گازی

مردی که از دستگاه تهویه هوا بوی بدی احساس می کند و بینی خود را گرفته

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که هنگام استفاده از کولر گازی ناگهان بوی تخم مرغ فاسد، سیگار، باروت، راسوی بدبو، اگزوز ماشین، قارچ و کپک، جوراب کثیف، بوی سوختگی یا بوی های عجیب و غریب دیگری به مشام تان برسد؟ احتمالا این مشکل از کولر گازی شما سرچشمه می گیرد. این بو نه تنها ناخوشایند است، بلکه ممکن است نشان دهنده مشکلی جدی در قطعات دستگاه تهویه هوای شما باشد.

آنچه در این مقاله می خوانید:

دلایل و راه حل های رایج بوی نامطبوع کولر گازی

از عوامل رایج و ساده ای که باعث بوی نامطبوع کولر گازی می شود، می توان به کثیفی دستگاه، وجود دود یا بوی بد در هوای خارج از منزل اشاره کرد. زیرا این هوا از سیستم خنک کننده عبور می کند و وارد محیط خانه می شود. در این صورت، از بین بردن منبع بو می تواند مشکل را فورا برطرف کند.

از طرف دیگر، بوی غیر معمولی که از سیستم‌های خنک کننده وارد خانه می شود، می‌تواند نشان دهنده مشکلات داخلی دستگاه هم باشد. مشکلاتی مانند گرم شدن بیش از حد دستگاه یا ورود یک عامل خارجی به درون دستگاه. در نتیجه ما لیستی از دلایل و راه حل های رایج برای از بین بردن بوی بد کولر گازی به شما ارائه می کنیم.

1. بوی دود اگزوز ماشین از کولر گازی حس می شود

کولر گازی معمولاً با برق کار می کند نه گاز، همین دلیل ممکن است باعث شود که افراد خانه متوجه نشوند که بوی دود اگزوز ماشین از کولر گازی می باشد. هر چند مایعات موجود در موتور و سایر قسمت های کولر گازی می توانند گازی مشابه دود اگزوز خودرو آزاد کنند. این مایعات می توانند به بیرون نشت کنند که این اتفاق باعث احساس بوی اگزوز خودرو از کولر گازی می شود. در این حالت می بایست سیستم خنک کننده خود را از برق بکشید و از یک تکنسین حرفه ای بخواهید که نشتی را پیدا کرده و مشکل را حل کند.

ماشین هایی که دود می کنند

بوی اگزوز خودرو می تواند به معنای نشت مایع از کولر گازی باشد.

2. بوی سوختگی از کولر گازی حس می شود

به محض اینکه متوجه شدید که کولر گازی شما بوی سوختگی می دهد، فورا آن را خاموش کنید. بوی لاستیک یا پلاستیک سوخته یا هر ماده سوخته ای که از کولر گازی به مشام می رسد، در واقع نشانه همان ماده در حال سوختن است. بوی سوختگی کولر گازی ممکن است به این معنی باشد که موتور آن بیش از حد گرم شده و قطعات آن در حال سوختن هستند. در این صورت حتما دستگاه خود را خاموش کنید و از برق بکشید. سپس برای تعمیر آن با یک شرکت خدماتی مجاز تماس بگیرید.

این بوی سوختگی نه تنها ناخوشایند است، بلکه نشانه ی خطر می باشد زیرا احتمالا یک یا چندین اجزای آن خراب شده است. اگر این بو با دود یا شعله همراه باشد و امکان از برق کشیدن دستگاه را نیز نداشته باشید، فورا یک کپسول آتش نشانی مناسب لوازم الکتریکی آماده کنید و با آتش نشانی تماس بگیرید.

کولر گازی آتش گرفته است

اگر بوی بد با دود یا شعله همراه است، با آتش نشانی تماس بگیرید.

3. بوی تخم مرغ فاسد از کولر گازی به مشام می رسد

بوی بد تخم مرغ فاسد عمدتاً به دلیل گاز گوگردی است که در فرآیند پوسیدگی آزاد می شود. این گاز همچنین هنگام تجزیه موجودات مرده مانند جوندگان و پرندگان نیز تولید می شود. اگر بوی تخم مرغ گندیده را در اطراف سیستم تهویه خود حس کردید، اغلب به این دلیل است که حیوانی به درون سیستم خنک کننده شما راه یافته و آن جا مرده است.

اگر چه این اتفاق شاید کمی ناخوشایند به نظر برسد اما می بایست لاشه را پیدا کنید و بردارید. سپس دستگاه خود را بخصوص قسمتی که لاشه آنجا پیدا شده است تمیز کنید. بعد از آن بوی بد کولر گازی از بین خواهد رفت.

کولر گازی که بوی تخم مرغ گندیده می دهد

اگر کولر گازی بوی بدی مانند تخم مرغ فاسد شده می دهد به دلیل گاز گوگرد است

4. بویی شبیه به راسوی بدبو از کولر گازی حس می شود

در صورت احساس بویی شبیه راسو، نشت گاز را بررسی کنید زیرا ممکن است منبع بو، گازی باشد که وارد سیستم تهویه شده است. گاز متیل مرکاپتان یک گاز بی رنگ و قابل اشتعال است که بویی شبیه به راسو، گوگرد و یا کلم گندیده دارد. در این شرایط تمام وسایل برقی، اجاق گاز و حتی سیگار خود را خاموش کنید، همچنین در صورت امکان، فلکه گاز اصلی را نیز ببندید. اگر به نشتی گاز از دستگاه مشکوک شدید، فوراً با یک متخصص تماس بگیرید.

5. بوی قارچ یا کپک زدگی از کولر گازی حس می شود

بوی کپک زدگی که از کولر گازی منتشر می شود، به دلیل وجود کپک یا قارچی است که در اثر تجمع آب در ظرف تخلیه یا لوله های دستگاه رشد کرده است. کلنی های کپک همچنین می توانند در فیلتر هوای کثیف کولر گازی به دلیل وجود رطوبت به راحتی رشد کنند.‌ در این حالت می بایست دستگاه را به صورت حرفه ای تمیز کنید و نشتی هایی که منجر به تجمع آب در ظرف تخلیه می شود را رفع کنید. برای این کار با یک مرکز تعمیرات کولر گازی تماس بگیرید. برای پیشگیری از این اتفاق، فیلتر هوای کولر گازی را به طور مرتب تمیز کنید و قبل از قرار دادن مجدد در دستگاه، آن ها را کاملاً خشک کنید.

کولر گازی که بوی قارچ و کپک می دهد

به دلیل وجود رطوبت، کپک می تواند درون کولر گازی رشد کند

6. بوی دود سیگار از کولر گازی به مشام می رسد

اگر کسی اخیراً در اطراف یا داخل خانه سیگار کشیده باشد، کولر گازی شما ممکن است بوی سیگار را در داخل خانه پخش کند. در نتیجه از کشیدن سیگار در نزدیکی پنل بیرونی کولر گازی و همچنین داخل خانه خودداری کنید، زیرا به وسیله کولر گازی این بو در کل فضای خانه پخش می شود. بنابراین فقط در مکان هایی که دارای تهویه مناسب هستند سیگار بکشید.

7. بوی باروت از کولر گازی حس می شود

اگر بویی شبیه به باروت از کولر گازی خود حس می کنید، منبع آن احتمالا سیم کشی آن می باشد. موتور فن یا برد مدار در صورت داغ شدن می توانند بویی شبیه به باروت آزاد کنند. در این حالت دستگاه خود را خاموش کنید و از یک تکنسین حرفه ای بخواهید قطعات آن را بررسی کند. در این مورد ممکن است لازم باشد، قطعات آسیب دیده و یا حتی خود کولر گازی را تعویض کنید.

8. بوی جوراب کثیف از کولر گازی حس می شود

چکه کردن آب راکد، کثیفی کویل های کمپرسور و گرفتگی ظرف های تخلیه می تواند باعث احساس بوی بد پا یا جوراب کثیف در کولر گازی شود. در این حالت کولر گازی خود را تمیز و نشتی آب به داخل دستگاه را بررسی کنید.

کولر گازی بوی جوراب کثیف می دهد

چکه کردن آب راکد، کثیفی کویل های کمپرسور و گرفتگی ظرف های تخلیه از عوامل بوی بد شبیه به جوراب کثیف کولر گازی است

اقدامات لازم بعد از حل مشکل بوی بد کولر گازی

پس از حل مشکل، قدم بعدی این است که از تکرار آن جلوگیری کنید. بوی بد آزاد شده از کولر گازی، بیشتر از اینکه احساس ناخوشایندی ایجاد کند، می تواند برای سلامتی مضر باشد.

به عنوان مثال، احساس بوی کپک زدگی به این معنی است که شما در حال استنشاق هاگ های کپک هستید که می تواند باعث ایجاد آلرژی در شما شود. استنشاق بوی باروت ناشی از سوختن فلزات در کولر گازی، می تواند خطرات بالقوه ای برای سیستم تنفسی شما ایجاد کند. احساس بوی بد شبیه به راسو نشان دهنده نشت گاز است که قبل از ایجاد خطرهای غیر قابل جبران، باید در اسرع وقت برای رفع آن اقدام کرد.

‌دستگاه کولر گازی خود را تمیز کنید

حداقل یک بار در ماه بیرون دستگاه کولر گازی خود را تمیز کنید. پنل خارجی کولر گازی نیز باید به طور منظم تمیز شود و از هر گونه کثیفی یا زباله ای که ممکن است دریچه ها را مسدود کند پاک شود. فیلترهای هوا باید هر دو هفته یکبار با آب و صابون تمیز شوند تا بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند. تمیز کردن معمول خانه نیز می تواند میلیون ها تومان در هزینه های تعمیر و نگهداری کولر گازی صرفه جویی کند و طول عمر دستگاه شما را افزایش دهد.

شخصی در حال درآوردن فیلتر هوا جهت تمیز کردن آن

فیلترهای هوای کولر گازی باید هر دو هفته یکبار تمیز شوند

برای تمیز کردن حرفه ای کولر گازی خود برنامه ریزی کنید

برای تمیز کردن عمیق و حرفه ای کولر گازی، نیاز است این کار را هر 6 ماه یکبار به یک سرویس کار کولر گازی بسپارید. سرویس کاران حرفه ای می توانند خیلی عمیق دستگاه را تمیز کنند تا عملکرد مناسب خود را حفظ کند.‌

برای شستشوی شیمیایی و تعمیرات اساسی کولر گازی خود برنامه ریزی کنید

هر از گاهی، برای شستشوی شیمیایی و تعمیرات اساسی کولر گازی خود اقدام کنید. زیرا این شستشوی شیمیایی، اجزای دستگاه تهویه را تمیز و استریل می کند تا بتوانند با نهایت توان خود کار کنند.

داره چاره می تواند به شما کمک کند تا دستگاه کولر گازی خود را به طور کامل تمیز و هر گونه مشکلی را رفع کنید. برای یادگیری نکات و ترفندهای بیشتر در مورد انواع لوازم برقی دیگر، می توانید صفحه مقالات ما را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *