آموزش و نگهداری

6 مرحله برای تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از جلو

6 مرحله برای تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از جلو

وقتی ماشین لباسشویی شما درست کار نکند، می تواند باعث رشد باکتری، کپک و بوی بد در لباس های شسته شده شما شود. در موارد شدیدتر حتی ممکن است شما روی لباس و پارچه های خود ذرات سیاه کوچک کپک را ببینید. در ماشین های لباسشویی درب از جلو، محفظه شستشو و لاستیک های آب بند در معرض تجمع کف صابون شستشو و کپک سیاه قرار دارند که می تواند روند شستشوی شما را خراب کند. ما در این مقاله شش مرحله ساده برای ضد عفونی و تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از جلو ارائه می نماییم.

1- نقش لاستیک های آب بند در روند تمیز کردن ماشین لباسشویی

همانطور که در مقدمه ذکر کردیم لاستیک های آب بند درب ماشین لباسشویی و واشر، بطور ویژه در معرض تجمع کپک و کف صابون هستند. بنابراین در فرآیند تمیز کردن ماشین لباسشویی توجه به این اجزاء نقش مهمی دارد.

لاستیک آب بند درب ماسین لباسشویی

لاستیک های آب بند و واشر بطور ویژه در معرض تجمع کپک و کف صابون هستند

برای پاکسازی این اجزاء حوله های قدیمی خود را با سرکه سفید یا پراکسید هیدروژن بخیسانید، سپس این حوله ها را درون حفره واشر قرار دهید و آنها را به مدت یک ساعت بگذارید بماند تا هرگونه کپک و چربی پنهان شده در آن قسمت سست شود. با این کار محوطه مذکور کاملاً ضد عفونی می شود و لاستیک درب ماشین و واشر تمیز می گردد. در صورت استحکام آلودگی، می توانید باقی مانده آن را با یک مسواک قدیمی آغشته به سرکه سفید پاک کنید و یا فرآیند قبلی را تکرار کنید.

2- تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه سفید و جوش شیرین

وقتی واشرها تمیز شدند، با قراردادن آن روی تنظیمات دمای خیلی داغ و با بیشترین میزان بارگذاری به عملکرد آن دقت کنید. سپس جاپودری را با مخلوطی از 1/4 سرکه سفید و ½ فنجان جوش شیرین پر کنید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه سفید و جوش شیرین

1/4سرکه سفید و 1/2 فنجان جوش شیرین برای از بین بردن هرگونه آلودگی

 اگر سرکه در دست ندارید، می توانید آن را با پراکسید هیدروژن، اسید سیتریک، سفیدکننده فاقد کلر و یا سفیدکننده کلردار جایگزین کنید. سرکه سفید را در مخزن پودر شوینده و جوش شیرین را در قسمت نرم کننده بریزید، سپس دکمه شستشو را بزنید. این مرحله در تمیز کردن ماشین لباسشویی بسیار حائز اهمیت است.

3- تمیز کردن قسمت بیرونی ماشین لباسشویی

وقتی ماشین در حال شستشو است، می توانید از زمان شستشو هوشمندانه استفاده کنید و قسمت بیرونی ماشین لباسشویی را تمیز کنید.

تمیز کردن قسمت خارجی ماشین لباسشویی

پاک کردن قسمت بیرونی ماشین لباسشویی با استفاده از سرکه سفید

پارچه ای آغشته به سرکه سفید بردارید و با آن گوشه و گوشه قسمت بیرونی ماشین را پاک کنید. بدیهی است که شما به پشت ماشین لباسشویی دسترسی ندارید، اما می توانید تمیز کردن این قسمت را هنگام بررسی شلنگ ها و سایر تجهیزات انجام دهید. با این کار قسمت جلوی واشر شما ضد عفونی شده و باعث بهبود عملکرد و تمیزتر شدن آن می شود.

4- انجام دومین چرخه شستشو در فرآیند تمیز کردن ماشین لباسشویی

پس از اتمام اولین چرخه شستشو، می توانید دومین چرخه شستشوی را فقط با استفاده از آب گرم انجام دهید.

چرخه شستشو

انجام دومین چرخه شستشوی تنها با استفاده از آب گرم

 اگر می خواهید از پس مانده های باقی مانده از شستشوی اول خلاص شوید، می توانید کمی سرکه به آن اضافه کنید. پس از اتمام این چرخه شستشو، در را باز بگذارید تا داخل ماشین لباسشویی خشک شود و از تشکیل کپک جلوگیری شود.

5- تمیز کردن قطعات ماشین لباسشویی

در رابطه با شستن قطعات کوچکتر یک حوله کوچکتر تهیه کنید، آن را با سرکه خیس کنید و سپس داخل جاپودری را پاک کنید.

لزوم شستن قطعات کوچکتر مانند جاپودری

اهمیت شستن قطعات کوچکتر در رابطه با تمیز کردن ماشین لباسشویی

می توانید از مسواک قدیمی برای تمیزکردن فضاهای بسته و غیرقابل دسترسی برای وارد کردن سرکه استفاده کنید. دیواره ها، لبه ها و مناطق دیگر که با آب تماس دارند را نیز تمیز کنید. اگر بتوانید جاپودری را خارج کنید، تمیز کردن آن در داخل سینک ظرفشویی راحت تر است.

6- توجه به نوع مواد شوینده ماشین لباسشویی

بسیاری از مواد شوینده ای که در فرآیند پاکسازی ماشین لباسشویی درب از جلو خود استفاده می کنید، محصولات تمیزکننده خریداری شده از فروشگاه نیستند.

مواد شوینده مناسب ماشین لباسشویی

لزوم استفاده از سفید کـننده فاقد کلر و پودر ماشین لباسشويي آنزيم دار

 سرکه سفید یک نوع اسید استیک است، اما بسیار ملایم است و نمی تواند تمام آلودگی ها را از بین ببرد. بنابراین اگر دستگاهی بسیار کثیف و کپک زده دارید، ممکن است لازم باشد سفید کـننده فاقد کلر و پودر ماشین لباسشويي آنزيم دار را برای تمیز کردن ماشین لباسشویی خود امتحان کنید.

اگر ماشین لباسشویی شما همچنان در تمیز کردن البسه دارای مشکل است، می توانید به یک تکنسین تعمیر لوازم خانگی مراجعه کنید. یک تکنسین باتجربه می تواند دستگاه شما را ارزیابی کرده و مشکلات اساسی آن را تعیین نماید.